Ropa je již několik desítek let nejpoužívanější surovinou na světě a její cena má značný dopad na světovou ekonomiku. Rok 2020 byl plný událostí, které s cenou ropy otřásly.

V jednu chvíli se dokonce cena za barel dostala do záporných hodnot. Ke konci roku se ale situace celkem stabilizovala a vývoj ceny ropy šel opět nahoru.

Ropa v loňském roce zažila jeden z největších poklesů vlivem rapidního pádu poptávky v důsledku drastických protikoronavirových omezení. Jenomže její cena dnes není závislá pouze na rostoucí poptávce. Z dlouhodobého hlediska je ovlivňovaná především politicky, přičemž hlavním tématem už není ani tolik dění na Blízkém východě jako spíše ekologické otázky a energetický přerod na zelenou společnost.

S novým rokem ale nastává otázka, co bude dál. Můžeme očekávat růst ceny tohoto černého zlata?

CO OVLIVŇUJE CENU ROPY

Cenu ropy na burze ovlivňuje převážně nabídka a poptávka. S nabídkou souvisí například zásoby ropy, o kterých každý týden informuje organizace EIA. Rostoucí zásoby způsobují pokles ceny a klesající zásoby zase růst. Schopnost hýbat trhem mají také reporty mezivládní organizace OPEC, která sdružuje 14 zemí vyvážející ropu. OPEC dnes především stanovuje a upravuje těžební kvóty, nicméně v minulosti například udělovala embarga na vývoz ropy (např. „ropný šok“ v roce 1973).

Cena ropy reaguje na hospodářské a sezónní cykly. Může se na ni podepsat ale i řada faktorů, které nelze předvídat. Především se jedná o nepříznivé počasí, války a politickou situaci v zemích exportující ropu. Vliv má také dění v průmyslových odvětvích, které se významně podílejí na odběru ropy.


Druhy ropy a jejich cena v roce 2021

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Vývoj ceny v roce 2021
Ropa Brent

Ropa brent se týká hlavně Evropy, Afriky a Středního východu. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři.

Vývoj ceny v roce 2021

Více informací a aktualit o vývoji ceny ropy se dozvíte na stránce https://blog.roboforex.com/cz/blog/2020/03/20/cena-ropy/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *