výpověď, smlouva, dohoda

Výpověď ze zaměstnání je složitý proces, zvláště tehdy, když je výpověď podána ze zdravotních důvodů. Víte, kdy ji podat a kdy máte právo na odstupné?

Neschopnost práce díky pracovnímu úrazu

Pokud jste v situaci, kdy se vám stal pracovní úraz, díky němuž nemůžete vykonávat přiřazenou dosavadní práci, je povinností zaměstnavatele vás přeřadit na jiné pracovní místo. Pokud ale váš zdravotní stav ovlivněný pracovním úrazem neumožňuje vykovávat jakoukoliv práci ve stávajícím zaměstnání (lékař vám musí vystavit potvrzení), je zde překážka, která se řeší ve většině případů výpovědí. Zaměstnavatel vám může nabídnout ukončení pracovního poměru a to formou dohody nebo výpovědí ze zdravotních důvodů.

Rozdíl mezi dohodou a výpovědí

Pokud se se zaměstnavatelem domluvíte na ukončení pracovního poměru formou dohody, můžete skončit tehdy, kdy se dohodnete, může to být ihned nebo až za nějakou dobu, kdežto u výpovědi platí dvouměsíční výpovědní doba. U obou možností máte však nárok na odstupné, které činí nejméně dvanáctinásobek průměrného měsíčního platu.

Výpověď podaná zaměstnancem

Je důležité si zapamatovat, že každá výpověď musí být podána písemně, jiným způsobem ji zaměstnavatel nemusí brát vůbec v potaz. I tady platí dvouměsíční výpovědní doba a navíc nemusíte udávat žádný důvod k výpovědi. Pokud je zdravotní stav zaměstnance natolik vážný, že potřebuje skončit ihned, je to možné a to předložením lékařského posudku, kde je uvedeno, že zaměstnanec nemůže vykonávanou práci provádět. Zaměstnanec má však nárok na náhradu mzdy, jejíž částka je ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době. (většinou se jedná o dobu dvou měsíců)

Neschopnost práce kvůli jinému onemocnění než je pracovní úraz

Pokud zaměstnanec podává výpověď kvůli jiné nemoci než je pracovní úraz nebo nemoci nemající vliv ze zaměstnání, nemá nárok na žádné odstupné.

Jestli si však nejste jisti správnou formulací vaší lékařské zprávy, neumíte sestavit vhodnou výpověď, poraďte se s odborníky, kteří vám rádi pomůžou.

Sdílet přátelům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *