Jistě každý z nás myslí na budoucnost svých dětí. Až se postaví na vlastní nohy, čeká je nejtěžší období. Budou muset řešit bydlení a své první zaměstnání. Stavebním spořením jim tyto jejich první kroky významně usnadníte.

Proč patří stavební spoření mezi nejoblíbenější finanční produkty?

Pro klienta je totiž zajímavou kombinací výnosnosti a bezpečně uložených úspor. Avšak nejdůležitějším faktorem, proč se lidé pro uzavření stavebního spoření rozhodnou, je možnost získání úvěru za výhodnějších podmínek oproti běžné bankovní půjčce. Která banka vám nabídce úrok od 2,99 % ročně? Co se týká bezpečnosti, vklady na stavební spoření jsou pojištěny do výše 100 000 EUR. Samozřejmostí je rovněž přístup k účtu přes internet a profesionální služby přiděleného finančního poradce.

S jakými výhodami můžete u stavebního spoření počítat?

Dětské stavební spoření se vztahuje na děti a mladé do 25 let. Nejlákavějšími jsou na něm zhodnocení úspor až 4 % ročně a garantovaný úrok z vkladů 1,5 % za rok. Navíc máte možnost získat státní podporu ve výši 10 % z vkladů, maximálně 2 000 Kč ročně. Stavební spoření pro děti lze sjednat nejen na pobočce, nýbrž také z pohodlí vašeho domova online. Celá záležitost vám nezabere víc jak pár minut, smlouvu podepíšete elektronickým podpisem.

Kdo může uzavřít dětské stavební spoření?

Nezletilému dítěti uzavírá spoření jeho zákonný zástupce, jenž se prokáže občanským průkazem, pokud v něm má informaci o dětech, či rodným listem dítěte. Co se týká vkladů na stavební spoření, ty jsou majetkem nezletilého dítěte. Než dovrší 18 let, jednají za něho v běžných záležitostech jeho rodiče nebo soudem určený opatrovník. V jiných případech musí rozhodnout soud. Pokud rodiče chtějí s naspořenými penězi nakládat, musí to být vždy ve prospěch dítěte. Například mu rekonstruují pokojíček nebo zaplatí studia. Děti naopak mohou naspořené peníze použít na cokoliv. Nejčastěji je to cestování, školné, vybavení prvního bydlení atd.

Jak dosáhnout maximální státní podpory?

Abyste získali zmiňované 2 000 Kč, je třeba mít za kalendářní rok naspořeno alespoň 20 000 Kč. Záleží pouze na vás, zda si tuto částku rozdělíte do rovnoměrných pravidelných splátek, či ji vložíte na spořicí účet najednou. V každém případě to musíte stihnout do konce příslušného roku.

Spočítejte si to

Zajímá vás, kolik naspoříte při konkrétním měsíčním vkladu? Jednoduše si to spočítejte na online kalkulátoru. Nastavíte si zde výši vkladu v rozmezí 500-3 000 Kč, přitom doporučovaná optimální měsíční částka je 1 700 Kč. Následuje doba spoření od 6 do 12 let. Během okamžiku se vám zobrazí výsledná suma, kterou za udanou dobu naspoříte. Přehledně je vyčíslen vlastní vklad, státní podpora a úroky za celé spořicí období.