Začátek běžného dospělého života, kdy dítě vyjde ze školy, najde si první práci, řeší bydlení, při tom všem ještě pátrá po životním partnerovi, je vždy složitý. Zkuste ho svým ratolestem trochu usnadnit tím, že jim naspoříte nějaké peníze.

Stavební spoření vždy bylo, je a nejspíš ještě dlouho bude jednou z nejbezpečnějších a zároveň nejvýnosnějších možností, jak dítěti během jeho života spořit. Může za to zejména státní podpora.

Stavební spoření s celkovým ročním výnosem až 4,06 % ročně

Stavební spoření pro děti láká zejména na celkový roční výnos až 4,06 % ročně. Touto hodnotou se chlubí spoření od Raiffeisen stavební spořitelny, kde máte garantovaný úrok 1,5 % ročně. Minimální doba spoření je 6 let.

Státní podpora činí 10 % z ročně vložené částky, maximálně může být 2 000 korun. Abyste tedy od státu získali příspěvek v největší výši, je třeba každý rok vložit na spoření 20 000 korun. Za těchto podmínek pro vás bude stavební spoření pro děti opravdu výhodné a vytěžíte z ní maximum.

Stavební spoření nemusíte zařizovat jen malým dětem

Rodiče zpravidla zařizují stavební spoření pro děti ve chvíli, kdy se dítě narodí, v prvních letech jeho života. Za těch 18-25 let, než se dítko osamostatní, stihnete našetřit dostatečnou částku, aby mu pak pomohla při financování nového bydlení, zaplacení školy apod.

Nicméně není nutné zařizovat spoření hned v prvních letech života. Rozhodnout se můžete klidně tehdy, když bude dítěti 10 let, nebo třeba až 18. Musíte dbát pouze na to, aby vám vyšla celková doba spoření minimálně na 6 let. Stavební spoření pro děti je přitom možné mít do 25 let věku dítěte. Nejpozdějším věkem, kdy tedy dává smysl ho založit, je v 19 letech.

Peníze se dají využít na cokoliv

I když zní název finančního produktu „stavební spoření“, rozhodně nemusíte naspořené peníze využít pouze na stavění či pořizování nového bydlení. Dítko je po skončení spoření může použít třeba na studia, cestování či cokoliv jiného. Však ono už bude vědět, jak s nimi naloží.

I když za nezletilé dítě jedná rodič, peníze patří dítěti. Proto pokud s nimi chtějí nakládat jeho rodiče, musí to být vždy v zájmu dítěte. Je tedy možné finance využít na financování jeho studia nebo rekonstrukci dětského pokojíčku. Rodiče tedy s penězi nemohou nakládat libovolně, ale dítě poté, co mu stavební spoření skončí, už ano.

Vyřídíte ho klidně přes internet

Spořicí tarif pro mladé od Raiffeisen stavební spořitelny je možné uzavřít i online z pohodlí domova. Všechno funguje bez papírů a stačí elektronický podpis. Je-li dítě nezletilé, což je ve většině případů, uzavírá za něj pojištění jeden zákonný zástupce. Je k tomu potřeba občanský průkaz s uvedeným dítětem, nebo rodný list, v němž jsou uvedeny údaje o rodičích.