Přemýšlíte o své budoucnosti nebo chcete zajistit dobrý start pro své děti? Výraznou pomocí, jak zvýšit šance na úspěšné pořízení bydlení, je stavební spoření. V čem hlavně spočívá a jak to udělat, aby získané bonusy byly co možná nejvyšší? V článku najdete několik praktických rad, které se vám mohou hodit.

Úroky z vkladů

Jak funguje stavební spoření? Jde o speciální druh spořicího účtu, kam si můžete ukládat a postupně zhodnocovat peníze určené pro budoucí pořízení či opravu bydlení. Stejně jako u jiných spořicích účtů, i tady platí, že z vložené částky získáváte kladné úroky. V případě stavebního spoření jde o 1,2 % ročně. To ale není všechno, protože kromě úroků je specifickou vlastností stavebního spoření i možnost čerpat státní podporu na bydlení.

Bonusová státní podpora

Úroky z vkladů nejsou jedinou cestou, jak se peníze ze stavebního spoření množí. Součástí je také státní podpora, která tvoří 10 % z vkladů. Maximálně jde o 2 000 korun ročně, ale i to není k zahození a v průběhu let spolu v kombinaci s úročením může na spořicím účtu přibýt značná částka. Využít státní podporu je vhodné hlavně v případě, že myslíte na budoucnost svých dětí a založíte jim stavební spoření. Až se dostanou do dospělého věku, získají peníze pro start bydlení, které jim mohou pomoci se sehnáním bytu či domu. O jak vekou pomoc půjde, záleží na tom, kolik jim naspoříte.

Po šesti letech máte peníze kdykoliv k dispozici

Při výběru stavebního spoření počítejte s tím, že po určité období budou vaše peníze vázány na vybraném účtu. Jde o vázací dobu, během které se však stále přičítají úroky a státní podpora z vámi vkládaných peněz. Po uplynutí šesti let však máte peníze víceméně volně k dispozici. Své úspory tak můžete využít pro financování pořízení nemovitosti, plánované rekonstrukce, nákup nového vybavení a podobně.

Ideální pro úvěr ze stavebního spoření

Naspořené peníze je možné využít pro čerpání úvěru ze stavebního spoření. Pro získání určité částky je potřeba splnit konkrétní limity, ale výhodou úvěrů ze stavebka bývá například nižší úroková sazba, případně se dají využít na rekonstrukci a vybavení mnohdy bez nutnosti zástavy nemovitosti. Může jít také o zdroj financí, který zkombinujete s hypotékou pro dosažení na vyšší částku.

Spočítejte si, kolik naspoříte

Nejlepší představu o plánované naspořené částce si uděláte při zadání vašich konkrétních čísel do online kalkulačky. Zjistíte, kolik je potřeba vložit a jaký bude váš výnos. Spoření je dlouhodobější, takže se zobrazují výsledky minimálně za 6 let a maximálně za 12 let. U výsledku je také přehledně rozepsáno, jakou část tvoří váš vlastní vklad, kolik z toho je státní podpora a jaká část prostředků pochází z úročení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *