Pro překlenovací úvěr se používá rovněž termín předúvěr nebo meziúvěr. Tento finanční produkt úzce souvisí se stavebním spořením. To už je dost velká nápověda k tomu, abyste alespoň částečně začali tušit, jak a kdy vám dokáže být nápomocen. 

Co je překlenovací úvěr?

Jak už bylo řečeno, překlenovací úvěr je speciálním produktem stavebních spořitelen. Ten umožňuje, abyste úvěr na bydlení – na rekonstrukci, stavbu či nákup nemovitosti, získali dříve, než máte nárok na standardní úvěr ze stavebního spoření. Proto mluvíme o překlenovacím úvěru.

Jak funguje překlenovací úvěr?

Málokdo z nás myslí na prostředky potřebné pro pořízení nebo zlepšení svého bydlení s dostatečným předstihem. Ve chvíli, kdy si na bydlení začínáme spořit třeba právě uzavřením stavebního spoření, bychom již chtěli mít na bydlení prostředky v ruce. Díky překlenovacímu úvěru to lze. Než naspoříte cílovou částku v rámci stavebního spoření a současně tak získáte i nárok na standardní úvěr ze stavebního spoření, máte možnost využít překlenovací úvěr ze stavebního spoření pro řešení svých bytových potřeb.

Jak dlouho trvá překlenovací úvěr? A bojíte se, že nebudete zvládat splácet překlenovací úvěr a současně si platit stavební spoření? Toho se bát nemusíte, protože překlenovací úvěr se nesplácí v měsíčních splátkách za současného spoření. Až do chvíle, kdy si v rámci stavebního spoření naspoříte cílovou částku, splácíte z překlenovacího úvěru pouze úroky. Úvěr samotný splatíte jednorázově ve chvíli, kdy naspoříte cílovou částku dle smlouvy a kdy získáte klasický úvěr ze stavebního spoření. Pak začínáte splácet běžný úvěr ze stavebního spoření.

Na překlenovací úvěr nemusíte dosáhnout

Zatímco na úvěr ze stavebního spoření máte zákonný nárok, na ten překlenovací ne. Počítejte proto s tím, že vás může stavební spořitelna odmítnout. Další nevýhodou překlenovacího úvěru je i to, že může být dražší. Úroková míra u něj totiž není stanovena zákonem. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je naopak regulována a nesmí být vyšší než tři procentní body ve srovnání s úročením vkladů stavebního spoření.

Omezená je i výše překlenovacího úvěru. Ta nesmí být vyšší než je cílová částka, kterou si v rámci stavebního spoření spoříte.

TIP: Překlenovací úvěr – kalkulačka

Překlenovací úvěr na dotace

Právě překlenovací úvěr je skvělým řešením i když chcete využít aktuální dotační programy – například Zelená úsporám. Rádi byste zateplovali, ale nemáte naspořené prostředky na realizaci rekonstrukce? Jelikož jsou z dotačního programu vyplácené prostředky až dodatečně, po realizaci daných prací, a navíc ne v plné výši, je právě překlenovací úvěr na dotace ideálním způsobem, jak dotace nezmeškat a do programu se zapojit.

Nakonec si dovolím shrnout výhody a nevýhody překlenovacího úvěru

Výhody překlenovacího úvěru

· Rychlé peníze pro bydlení – bez nutnost čekat na naspoření cílové částky.

· Neručíte nemovitostí (pokud se nepůjčuje příliš velká částka).

· Obvykle máte po celou dobu splácení garantovanou výšku úroku.

· I když jste si vzali překlenovací úvěr, nadále se úročí vaše vklady.

· Získáváte rovněž státní prémii pro stavební spoření.

· Nemusíte platit za vedení dalšího účtu pro splácení úvěru. Stavební spořitelny si za vedení účtu účtují jen menší poplatky.

· Daňové odečitatelné položky překlenovací úvěr snižuje stejně, jako běžný úvěr ze stavebního spoření. (Daň se snižuje o zaplacené úroky.)

Nevýhody překlenovacího úvěru

· Peníze lze použít jen pro účely bydlení.

· Noví klienti stavební spořitelny mohou mít úvěr problém získat. Poměrně přísně se hodnotí jejich bonita.

· Úroky placené z překlenovacího úvěru nesnižují úvěr.

Ve srovnání s klasickým úvěrem máte u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření všechny výhody tohoto finančního produktu. Těmi jsou státní podpora i daňové úlevy (možnost odečtení úroků z daní).