Mohlo by se zdát, že pojišťovny na nás chtějí co nejvíce vydělat. Dnes už máte možnost pojistit si snad cokoliv od bydlení přes škodu způsobenou zaměstnavateli až po nový telefon, kdyby vám náhodou spadl. Nemovitosti a jiný drahý majetek se ovšem pojistit určitě vyplatí.

Pro pojištění bytu a domácnosti existuje spousta produktů. Pojišťovny nabízí pojištění bytu, domu, domácnosti, chaty, chalupy a mnohá jiná. Některé mají v nabídce dokonce i produkty vyloženě pro studenty, kteří chtějí pojistit pronajatý byt, ubytovnu či koleje.

Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti

Pokud se rozhodnete pojistit si váš domov, budete se muset rozhodnout, jakou jeho část chcete pojistit. Pojišťovny totiž typicky nabízí dva typy pojištění, a to:

  • pojištění nemovitosti – zahrnuje dům (střechu, zdi, …),
  • pojištění domácnosti – zahrnuje televizi, kuchyňskou linku, světla a všechno vybavení.

Pro rozlišení mezi těmito dvěma typy existuje jednoduchá pomůcka. Otočte dům vzhůru nohama. Vše, co z něj vypadá, spadá do pojištění domácnosti, zbytek do pojištění nemovitosti.

Jaké pojištění potřebujete?

Pojištění nemovitosti je v ČR docela standard. Důvodem je nejspíš i to, že spousta bytů a domů je pořízených na hypotéku a ta pojištění vyžaduje. Jestliže ovšem chcete svůj majetek chránit doopravdy spolehlivě, potřebujete přidat ještě pojištění domácnosti (tedy vybavení).

Existuje několik nepříjemných situací, které vám nepoškodí dům, nýbrž spíš jeho vybavení. Typickým příkladem může být krádež. Zloděj si určitě neodnese okno nebo podlahu, bude ho zajímat spíš vaše nová televize. Dále jmenujme například vytopení. Ostatně i mluvčí České asociace pojišťoven nedávno potvrdila, že mezi nejčastější pojistné události v domácnostech patří škody vodovodní a ty, jež způsobí požár.

Kolik za pojištění zaplatíte?

Částky nejsou vysoké, a když si uvědomíte, kolik by vás stály rekonstrukce a opravy v případě nějakého problému, platba pojištění se každopádně vyplatí. Zajímají-li vás konkrétní čísla, nabídne vám je kalkulačka pojištění domácnosti od pojišťovny Ergo. U té navíc můžete soutěžit o Xiaomi Smart Sensor Set, pokud si zařídíte pojištění majetku do konce ledna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *