Na otázku, zda je lepší prodávat nemovitost na vlastní pěst, nebo se obrátit na realitní kancelář, si musí každý odpovědět sám. Protože ano – dá se „to“ zvládnout a stejně tak se dá zvládnout i oprava auta, když víte, jak na to. V opačném případě si můžete při prodeji bytu či domu vylámat zuby, ztratit spoustu času a přijít o nemalou částku. Pokud jste usoudili, že řízení transakce svěříte někomu zkušenějšímu, budou se vám hodit následující tipy. Přečtěte si, jak bezpečně poznat, jestli je na realitku spolehnutí a nabízí skutečně kvalitní služby.

Výběr realitní kanceláře komplikuje fakt, že jich na českém trhu působí velmi mnoho a kvalita poskytovaných služeb však konstantní. Bez ohledu na to, zda si nakonec zvolíte menší regionální kancelář nebo pobočku nadnárodní firmy, si svého kandidáta důkladně prověřte. Zaměřit byste se měli především na následující kritéria.

Transparentní a dohledatelné informace

Webové stránky se všemi důležitými informacemi jsou dnes naprostým standardem každé poctivé firmy. Úspěšná realitní kancelář nic netají, ale naopak se snaží klientům zprostředkovat vše od A do Z. Co by na webu rozhodně nemělo chybět, jsou identifikační údaje, na základě kterých si lze firmu „proklepnout“ v obchodním rejstříku a ověřit si její finanční zdraví.

Výhody lokální působnosti

Perfektní servis samozřejmě může nabídnout i firma, která primárně působí na druhém konci republiky, obvykle je však vhodné oslovit realitku z „vaší“ lokality. Celorepublikové realitky většinou nabízí silnější ekonomické zázemí, ty lokální kontrují hlubokými znalostmi místních poměrů. Sázkou na jistotu může být lokální pobočka renomované společnosti, protože snoubí výhody obou pomyslných protipólů.

Odborná způsobilost a doporučení

Doby, kdy mohl makléře dělat každý, skončily v roce 2020. Od března minulého roku je u realitních makléřů vyžadována odborná způsobilost, které lze dosáhnout určitým vzděláním, délkou praxe nebo složením profesních zkoušek. Nebuďte k tomuto zákonnému požadavku lhostejní a zeptejte se dotyčného, na za základě které odborné způsobilosti pro realitku pracuje. Nebude-li vám schopen odpovědět, poohlédněte se jinde.

Kromě odborné způsobilosti byste měli vyzvídat i doporučení. Úspěšný makléř používá webovky jako výkladní skříň a má na nich uvedeny všechny reference. V opačném případě se nebojte zeptat a současně se poohlédněte po internetových portálech s hodnocení, diskuzích a fórech – třeba objevíte informace, které by vás měly zajímat. Hodnověrným zdrojem bývají recenze v rámci služby Moje firma na Googlu. Není snadné je ovlivnit a obvykle jsou dostatečně objektivní.

Chcete se výběru realitní kanceláře dozvědět více? Přečtěte si článek na blogu MAXIMA REALITY – dozvíte se , jak vybrat makléře, ale také optimální výši provize a další podstatná kritéria, která byste měli zohlednit.