Možná i Vás se týká úspora peněženky. Jak chytře zvládnout chod domácnosti a ještě ušetřit? Jistě Vás potěší nižší účet na elektřinu, spotřebu plynu, nebo „tepla“. Asi si řeknete: „jak to mám udělat“? Denně musíme svítit, prát prádlo, vařit, koupat se. Pojďme se podívat na pár prohřešků, které Vás za rok mohou stát i tisíce. Vyvarujte se jich a raději si za tyto úspory pořiďte něco pro potěšení dle Vašeho gusta.

Zaměřme se na spotřebiče

–       Už při nákupu elektrospotřebičů musíme pamatovat na úsporu energií, proto vyhledávejte ty se štítkem A, nebo A+. Toto označení Vám zaručí, že Vás takové spotřebiče ve finále „nevyjdou“ draho.

–       U televize používejte režim s názvem „sleep“. Pokud se Vám začnou klížit u filmu oči, můžete s klidným svědomím usnout. Televize se sama vypne, předejdete zbytečnému plýtvání elektřiny.

–       Průtokový ohřívač nastavte na nižší teplotu, není už nutné ředit studenou vodou.

–       Asi v každé rodině zaslechneme několikrát za den okřídlenou větu: „zhasínej“! Ač se to zdá jako banalita, takové zbytečné svícení se pěkně prodraží. Pokud už máte zapomnětlivé děti, vyměňte obyčejné žárovky za ty úsporné. Účet může být nižší i o několik set korun za rok.

Zázrak jménem voda

–       Dopřejte si levnější sprchování díky spořící hlavici, rozdíl v pohodlí nepoznáte.

–       Každodenním splachováním WC spotřebujeme spousty vody, šetřeme úsporným „chodem“ na tři, nebo šest litrů (dle potřeby).

–       Zahrádka jistě potřebuje vláhu stejně jako my. Rostlinám ale postačí, když ji naservírujete tu dešťovou. Pitnou si nechte pro sebe.

–       Mytí nádobí pod tekoucí vodou Vám bohužel úsporu nezaručí. Naplnění dřezu bude lepší volba.

–       Utahujte kohoutky – i kapající sprcha může finální účet navýšit o několik stovek korun.

Nohy v teple

–       Topení se nám může výrazně prodražit, pokud budete zakrývat radiátory i pouhými záclonami. Nemluvě o sušení prádla přímo na topení.

–       Nedávejte šanci průvanu, netěsnící okna jsou zlo a přímá hrozba ohrožující Vaši peněženku.

–       Využívejte termostat pro regulaci teploty v obytných místnostech. Vyšší teplotu si nastavte v obývacím pokoji, naopak nižší teplotu v místnosti, kde spíte.

To je jen pár tipů, jak uspořit pár korun pro Vaši kapsu. Na vše musíme jít v podstatě selským rozumem. Před odchodem z domu vypínejte ze zásuvky všechny spotřebiče, u kterých je to možné. Zbytečně „nevětrejte“ ledničku při zkoumání jejího obsahu. Pokud Vám zbude voda, použijte ji třeba na zalití květin. Každá maličkost se počítá. Držíme pěsti na Vaší nové cestě za úsporami.