pomoc

Hledáte práci snů a na vámi vybranou pozici se hlásí spousta uchazečů? Nepodceňte přípravu a první, i když neosobní dojem, kterým můžete na potencionálního budoucího zaměstnavatele zapůsobit. Podpořte svou šanci správně napsaným motivačním dopisem, který je stejně důležitý jako vlastní životopis.

Proč motivovat dopisem?

Životopis je základní listina plná dat a podstatných informací, ale je neosobní a moc o vás neprozradí. Motivační dopis má osobnější formou tento životopis doplňovat, má za úkol vyniknout mezi ostatními zájemci o pohovor a nepodbízivým způsobem umést cestičku pro další kroky do nového zaměstnání. Ale jak na něj?

Oslovení je důležité

Průvodní dopis se píše zvlášť, mimo list životopisu, určitě by neměl být delší, než jedna A4 strana a pokud jej musíte i tisknout, tiskněte jej na stejný papír (odstín, typ) jako životopis. Začněte oslovením. Pokud z inzerátu znáte jméno personalisty, nebojte se jej použít. Pokud tuto informaci nemáte, využijte vždy formální oslovení jako „Vážení“ a podobně.

Stručně a jasně

Úvodem napište, o jakou pozici se ucházíte. Možná Vám to přijde zvláštní, ale zaměstnavatel může inzerovat několik volných míst. Uveďte také odkud nebo od koho jste se o místě dozvěděli, personalisti mají rádi zpětnou vazbu.

Pište o konkrétním zaměstnavateli

O zaměstnavateli byste si měli předem zjistit alespoň základní informace, abyste znali tón, kterým se prezentuje nebo jakým způsobem komunikuje s okolím.

Je vhodné uvést, proč by měl zaměstnat právě vás. Zaměřte se na danou profesi a rozveďte profesní kvalifikaci, díky které byste mohli být pro něj přínosem. Zdůrazněte své komunikační a pracovní schopnosti, případně zkušenosti s vedením týmu, pokud to pro danou věc bude účelné. Také zmínka o zvládání stresových situací může být plusem. Rozhodně si však nevymýšlejte a nedělejte se lepšími.

Buďte nápadití a originální

Nevtíravým způsobem vyjádřete nadšení z nabízené pozice a nenápadně kladně zhodnoťte hodnoty a postavení společnosti na trhu, jejíž součásti byste se rádi stali.

Zkuste si zajistit odpověď

Na konci se pokuste vyvolat nějakou reakci tím, že naznačíte, že čekáte na odpověď nebo přímo na pozvání na pohovor. Poděkování za čas, který oslovená osoba vašemu dopisu věnovala, bude určitě na místě.

Dopisu ukončete výrazem „S pozdravem“ a vypsáním celého jména (je správné uvést i datum). Pokud budete listinu i tisknout, je vhodné ji také podepsat.

Každému motivačnímu dopisu se věnujte důkladně a nekopírujte je mezi sebou, i když oslovujete více společností s podobným zaměřením, případné chyby totiž už po odeslání neopravíte a špatně formulovaný dopis vám dveře k vysněné práci neotevře.

Jak se vám článek líbil?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *