Láska je krásná věc, ale i sebezamilovanější pár dříve nebo později narazí na nějaký finanční problém. Aby byla rodina spokojená a vyhnula se případné finanční krizi, měla by mít dobrý rodinný rozpočet. Abyste ho zvládli, nemusíte být právě finanční expert, stačí si pořádně zmapovat příjmy a výdaje a rozpočet dodržovat.

Počítač nebo papír? Je to jedno!
Ať už používáte online aplikaci v počítači nebo mobilu, máte systém obálek, nebo si finance píšete do sešitu, vždycky musíte vědět, co je třeba nutně zaplatit a kdy. A samozřejmě také kolik peněz jako rodina pravidelně měsíčně obdržíte na svůj účet. Jakou formou budete příjmy a výdaje evidovat, je jen na vás. Někomu vyhovuje počítač s excelovou tabulkou, jiný preferuje aplikaci, která ho navede, jak rozpočet vyplnit, a další nedá dopustit na tužku a papír. Vyberte si to, co vám osobně nejlépe vyhovuje.

Důležité je na nic nezapomenout, přičemž myslete i na to, že ne vše se platí každý měsíc. Například na povinné ručení, případně další pojištění auta musíte mít dost peněz, i když se platí jen jednou ročně.

Jeden finanční šéf
I když o základu rodinného rozpočtu by se měli dohodnout oba partneři, případně s nimi i větší děti, za evidenci příjmů a výdajů a včasné zaplacení všech faktur by měl zodpovídat jen jeden. Vyhnete se tak výmluvám, že nedoplatek za elektřinu měl zaplatit ten druhý.

Ten, kdo za finance zodpovídá, by si měl na každý měsíc rozvrhnout peníze tak, aby se třeba peníze na plyn nezměnily na nové boty. A druhý partner by měl respektovat, že povinné výdaje mají přednost.

Příjmy
Do kategorie rodinných příjmů patří mzdy, případně příjem podnikatele, starobní nebo invalidní důchod, přídavky na děti, případně sociální dávky a příplatky na bydlení, pokud na ně rodina má nárok. Započítejte jen pravidelné příjmy. Pokud vám například tři roky po sobě vracel dodavatel přeplatek energie, raději počítejte s tím, že budete naopak trochu doplácet. Spotřeba energií se nedá nikdy perfektně odhadnout a lépe je být překvapen mile, než nemít peníze na doplatek.

Výdaje
Mezi ně náleží vše, co se musí pravidelně uhradit, aby rodina mohla fungovat, zejména:

– výdaje spojené s bydlením (nájemné, nebo úhrada do fondu oprav a splátka hypotéky, zálohy na vodné/stočné, plyn a elektřinu, úklid, odvoz odpadu, rozhlasové a televizní poplatky, …)

– doprava rodiny do zaměstnání a školy (pohonné hmoty do auta, platby za MHD, případně další náklady na vlak či autobus)

– telekomunikační poplatky (paušály na mobily, případně i pevnou linku, internetové připojení, satelit nebo kabelovku atd.)

– náklady spojené s dětmi (platba za školku, či školní družinu, obědy, rezerva na výlety a další akce školy, nákup učebnic a dalších školních pomůcek, poplatky kroužky a vybavení na ně, poplatky za knihovnu atd.)

– další náklady (bankovní poplatky, splátky úvěrů, penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření)

– pokud je jeden z rodičů osobou samostatně výdělečně činnou, tak také zálohy na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu

Výše zmíněné se platí většinou měsíčně, ale pak jsou ještě náklady, které se musí uhradit čtvrtletně, pololetně, nebo ročně. A na ty je dobré si našetřit. Sem patří již zmíněné pojistné na auto, běžná údržba auta, výměna pneumatik, dálniční známka, dále pojistky (domácnost, nemovitost, úrazové, odpovědnost …), pokud jste ve vlastním, tak i daň z nemovitosti, povinné revize (kotel, komín…), zubní hygiena, doplatky na léky, rodinné koníčky a mnoho dalšího. Máte-li chatu či chalupu, musíte počítat s náklady na dvě domácnosti.

A pak jsou tu další výdaje, které platíte kartou nebo hotově, jako je jídlo, drogerie, oděvy a obuv. To jsou výdaje, které můžete sice trochu omezit, ale jen trochu. Jste-li ve finančních problémech, je lepší omezit výdaje, které nejsou nutné. To jsou náklady na zábavu (vstupné na kulturu, poplatky za fitness centrum nebo bazén, zbytečné nákupy věcí, které nepotřebujete, alkohol, cigarety, ale také sázení, ať už se jedná o sázky na sport, nebo sportku a losy, …).

Jak ušetřit
Můžete si své výdaje snížit o stokoruny, nebo o tisíce, například změnit nevýhodný účet v bance za bezplatný, spojit více půjček do jedné (tzv. konsolidace), sportovat zdarma v přírodě a mnoho dalšího.

Skoro každá rodina u nás vyhazuje ročně spoustu zkaženého jídla. Kupujte jen to, co zkonzumujete a nenechte se nalákat na akce typu 3 + 1 zdarma. Když si koupíte čtyři stejné výrobky a dva z nich potom vyhodíte, určitě neušetříte. Využívejte rodinné slevy, ať se jedná o vstupné, nebo třeba mobilní tarif. Někdy pomůže i změna dodavatele plynu nebo elektřiny, ale tady pozor, abyste si situaci naopak nezhoršili. Konkrétní nabídky pořádně zvažte.

Rezervu by měla mít každá rodina
Hodně lidí se snaží šetřit, ale kromě úspor na další utrácení (dovolená, Vánoce, rodinné oslavy) byste měli mít stálou rezervu ve výši aspoň tří měsíčních příjmů na nenadálé výdaje, případně jako pojistku při ztrátě zaměstnání, dlouhodobé nemoci apod. I když se vám tolik peněz zdá jako nedosažitelný cíl, zkuste uspořit aspoň něco. Lépe je dát si stranou každý měsíc aspoň pár set, nebo tisícovku, než nemít rezervy vůbec žádné.