stavební spoření s podporou státu

Skrze stavební spoření můžete zhodnocovat peníze, a potom z nich financovat za pomoci úvěru ze stavebního spoření koupi nemovitosti, její rekonstrukci, vybavení a podobně. Oproti jiným spořicím produktům má stavební spoření tu výhodu, že je na něj poskytována státní podpora, tudíž získáte nějakou korunu navíc.

Stavební spoření na českém finančním trhu existuje od devadesátých let minulého století. Produkt je však oblíbený dodnes, neboť představujejednu z nejvíce bezpečných investičních možností. Stavební spoření totiž kontrolují stát a Česká národní banka.

Částku naspořenou na stavebním spoření si můžete vybrat nejdříve po šesti letech, abyste nepřišli o státní podporu a úroky. Pokud jste však nuceni z jakéhokoliv důvodu ukončit spoření dříve, vyplacena vám bude pouze částka, kterou jste tam sami vložili, o státní příspěvek a úroky, bohužel, přijdete.

Pokud máte stavební spoření založeno alespoň 24 měsíců a během dané doby na něm nastřádáte minimálně 40 % z cílové částky, máte možnost čerpat poměrně levný úvěr na bydlení, tedy třeba na rekonstrukci.

Státní podpora na stavební spoření

Co se samotné státní podpory týče, máte možnost získat až 2 000 korun ročně od státu. Státní příspěvek momentálně činí 10 % z vložené částky, ovšem maximálně vám bude ke stavebnímu spoření připsáno 2 000 korun ročně. Znamená to tedy, že pro získání takto vysoké státní podpory musíte ročně do stavebního spoření vložit alespoň 20 000 korun.

Jen pro ukázku a lepší pochopení. Jestliže za rok vložíte na stavební spoření 10 000 korun, dostanete státní podporu celkem 1 000 korun, tedy 10 % z vkladu. Zase naopak, když vložíte 40 000 korun, 100 000 korun, dostanete v obou případech jen maximální hranici, a tou jsou ty zmíněné 2 000 korun.

Více smluv o stavebním spoření a státní podpora

Založit si můžete libovolný počet smluv o stavebním spoření, nicméně nárok na státní podporu máte stále jen do výše 2 000 korun celkem.

Podmínky pro získání státní podpory

Jestliže chcete získat státní podporu, musíte splnit tři základní podmínky. V první řadě musíte být fyzická osoba, neboť právnická osoba nemá nárok na státní podporu. Dále zákon požaduje, abyste byli občanem České republiky, případně jiného státu, ale s trvalým pobytem na území České republiky a s přiděleným rodným číslem. Poslední podmínkou je, že musíte přispívat na stavební spoření minimálně šest let, aby vám byla státní podpora vyplacena.

Po uplynutí šesti let můžete naspořené peníze využít v podstatě k čemukoliv, nikoliv pouze na bydlení. Podmínka, že peníze musíte použít na financování bydlení, se vás týká jen v okamžiku, pokud čerpáte i úvěr ze stavebního spoření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *