applepay

Pomocí Apple Pay lze platit už i v České republice 

Dne 19. února 2019 došlo k významnému kroku vpřed v oblasti platebních metod využitelných na našem území, nyní vám totiž díky službě Apple Pay postačí k zaplacení již pouze váš přístroj s logem nakousnutého jablka. Tento inovativní způsob úhrady za zboží či služby konkrétně podporují – iPhone 6 a všechny novější modely, iPad Pro 2. a 3. generace, iPad 5. a 6. generace, iPad Air 2, iPad mini 3 a 4, MacBook Pro (2016-18), MacBook Air (2018), a rovněž i všechny generace Apple Watch. 

Aktuálně mohou této novinky využívat klienti České spořitelny, Air Bank, J&T Banky, Moneta Money Bank, mBank a Komerční banky, ostatní banky by se pak měly přidat převážně ještě v průběhu letošního roku. 

 

Jak si aktivovat Apple Pay? 

K aktivaci Apple Pay potřebujete jedno z výše uvedených zařízení od Applu a platební kartu, jež byla vydána jednou z bank, které tuto službu v současnosti podporují. 

Dle zařízení se způsob aktivace mírně liší, v případě iPhonů je nutno provést následující jednoduché kroky: 

  1. otevřít nativně nainstalovanou aplikaci Wallet nacházející se na ploše
  2. přidat novou kartu pomocí ikonky + a následně kartu do aplikace naskenovat (lze nahradit ručním vložením údajů) 
  3. poté již dojde k samotné aktivaci bankou, jež probíhá skrze SMS zprávu, e-mail či pomocí hovoru, a při níž může být požadováno i ověření vaší identity  

U iPadů se celý postup liší jen o skutečnost, že aplikaci Wallet nenaleznete přímo na ploše, ale je nutno k ní přistoupit skrze Nastavení, kde se již pak nachází volba Wallet & Apple Pay. Obdobně tento proces aktivace probíhá u MacBooků, kde akorát místo Nastavení zvolíte možnost Předvolby systému. 

Co se týče Apple Watch, tak u nich aktivace probíhá prostřednictvím iPhonu přesně dle uvedeného návodu, jen s tím rozdílem, že všechno toto je nutno provádět v předinstalované aplikaci Watch. 

Aktivaci lze provést rovněž skrze mobilní aplikaci vaší banky, nicméně ta v každé aplikaci probíhá zcela odlišně, tudíž nejjednodušší způsob, jak si aktivovat vaše Apple zařízení, představuje jednoznačně ten výše zmíněný.

 

Jak probíhá platba pomocí Apple Pay? 

Samotná platba pak probíhá velice podobně jako v případě, kdyby se jednalo o tu prováděnou bezkontaktní kartou. Stačí pouze přiložit vaše chytré zařízení k terminálu umožňujícímu bezkontaktní platby a následně provést její potvrzení. Tady se však dostáváme k nejpodstatnějšímu rozdílu mezi platbami prostřednictvím Apple Pay a bezkontaktními kartami, u nich je totiž pokaždé k ověření platby, jejíž výše přesáhla 500 korun, požadován PIN kód. Zatímco v případě Apple Pay pokaždé postačí pouhé rychlé potvrzení proběhlé transakce pomocí vašeho obličeje (Face ID) nebo otisků vašich prstů (Touch ID). 

Takto prováděné platby jsou uskutečňovány offline, bez nutnosti mít v okamžiku platby zapnutá mobilní data nebo být připojen k wi-fi. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *