Uvažujete o vlastním bydlení, ale bojíte se úvazků na několik let? Opravdu jsou ale vaše obavy na místě? Někde bydlet musíte a vždy za bydlení musíte platit. Výše nájmů se rovnají splátkám hypoték, tak proč dávat peníze někomu cizímu, když je lze investovat do svého?

Splátka hypotéky vám ušetří peníze

Spousta lidí se bojí uvázat se na třeba 30 let k placení hypotéky, protože se bojí, že ji nebudou moct splácet, když například přijdou o zaměstnání, nebudou tolik vydělávat nebo se objeví zdravotní potíže. Nic není neřešitelné. I kdybyste nemohli náhle platit hypotéku, lze se s bankou domluvit, jak vyřešit ono kritické období. Jste-li řádný občan, který si vydělává prací, není důvod se bát, že budete zcela bez prostředků, abyste neinvestovali do svého. Srovnejte si na miskách vah dvě skutečnosti. Pronajímateli dáváte například deset, patnáct i dvacet tisíc za bydlení. Máte sice kde přebývat, ale srovnáte-li, že i za menší částku se jednou dostanete k vlastnímu bydlení, tak v podstatě vyhazujete peníze. Pro některé lidi je obtížné dát dohromady první splátku, což činí určitá procenta z pořizované nemovitosti. Však si nemusíte hned na počátku brát hypotéku na drahý byt. I investice do garsonky se vyplatí. Za pár let můžete úvěr na bydlení převést na někoho dalšího a pořídit si větší bydlení. Lze také dále platit hypotéku a onu garsonku pronajímat. Za pár let vám může vydělat na svoji splátku a ještě přispěje na vaši druhou nemovitost.

Co je hyposplátka?

Úvěrů na bydlení je spousta, váháte, jaký je optimální pro vás? Peníze rozhodují, ovšem nesmíte jednat krátkozrace. Samozřejmě by každý chtěl platit nejméně. Tím pádem si nastaví i co nejvíce let. Jenže placení co nejmenší částky znamená, že úroky budou vyšší, v konečném součtu můžete za nemovitost zaplatit o statisíce více, když si na počátku nastavíte na první pohled snadné podmínky. To samé platí i o době fixace. Raději se na počátku uskromněte. Jak budete mít nemovitost zaplacenou, už s ní budete moct snáze manipulovat. Když je vám 25 let, máte pocit, že hypotéku máte na celý život, takže se jí nebudete chtít přizpůsobovat. V 45 letech ale oceníte, když budete mít většinu splacenou či budete moct jednorázově zaplatit vaši nemovitost. Vaše děti budou v pubertě, peníze budou třeba na jejich studium a vy oceníte, že se zbavíte jedné zátěže. I s tím při pořizování hypotéky počítejte. Nevíte, jakou si vybrat? Slyšeli jste o produktu jménem hyposplátka? Ta od Raiffeisen stavební spořitelny poskytuje nejvýhodnější podmínky na trhu. Složíte 20 % z ceny nemovitosti, což je jedna z nejnižších jistin na trhu. Úroky jsou od 1,89 % ročně, rovněž velmi výhodné. Za úvěrovou smlouvu neplatíte nic, rozhodujete, jakou délku a výši fixace chcete a jak dlouho hyposplátku lze platit (můžete až 30 let). Investujte do své budoucnosti a ne do kapsy někoho cizího.