audi, r8

Nákup nového či ojetého automobilu představuje důležité rozhodnutí, jež není rozhodně radno podceňovat a které je potřeba důkladně promyslet, zejména tedy tu část týkající se samotného financování vozu.

Ideální situací je ta, při které jste schopni pokrýt veškeré náklady spojené s nákupem a následným provozováním automobilu ze svých vlastních finančních zdrojů. Ovšem tato situace ne vždy nastane a na řadu tak přichází otázka financování nákupu vámi vybraného vozidla z jiných, externích, zdrojů.

Na výběr máte ze 3 možností takovéhoto financování. My jsme si pro vás připravili jejich krátké zhodnocení se zaměřením na klady a zápory, které skýtají.

 

Spotřebitelský úvěr

Nespornou výhodou tohoto typu financování vozidla je fakt, že po zaplacení kupní ceny bude vozidlo plně ve vašem vlastnictví a můžete ho tak využívat zcela bez omezení. Rovněž v případě nenadále potřeby finančních prostředků můžete automobil okamžitě prodat. Takto utržené peníze můžete použít například i na předčasné splacení úvěru.

Spotřebitelský úvěr je možné získat, jak na nákup nového, tak i ojetého vozu, a to v průměru až do 10 let stáří vozidla a částky pohybující se až do výše 500 000 Kč za ojetý automobil. V případě nákupu nového vozidla může spotřebitelský úvěr pokrýt až 100% celkové pořizovací ceny.

Co dělá ze spotřebitelského úvěru, tak populární zdroj financování nákupu automobilu je fakt, že si zájemce může předem určit, na jak dlouho a především v jaké výši bude půjčku splácet. Většina společností poskytující spotřebitelské úvěry rovněž garantuje neměnné úvěrové splátky, tudíž budete mít vždy plnou kontrolu nad tím, kolik za splátku vozidla každý měsíc zaplatíte.

Nevýhodou financování ze spotřebitelského úvěru je skutečnost, že veškeré provozní a servisní náklady jsou hrazeny vlastníkem vozu. Též pojištění automobilu jde plně na vaší zodpovědnost, pokud se tedy s poskytovatelem spotřebitelského úvěru nedohodnete jinak.

 

Leasing

Leasing je způsob financování, při kterém se stanete vlastníky vozidla až po zaplacení poslední splátky. Do té doby je auto majetkem leasingové společnosti a ta si má například právo nárokovat i škody na vozidle, které během této doby vznikly. 

Leasingové společnosti v řadě případů nenabízejí jen samotné financování pořízení automobilu, ale v jejich nabídce najdeme i širokou škálu pojištění, které navíc bývají ve většině případů výhodnější, než kdybyste si je sjednávali někde jinde. 

Při tomto způsobu financování je dobré si před sepsáním smlouvy důkladně projít trh s automobily a zaměřit se na nákup modelu vozu, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že jeho zůstatková cena nebude rychle klesat, protože po splacení leasingu můžete automobil okamžitě prodat a veškeré utržené peníze jdou do vaší kapsy.

Může se tedy jednat o nejvýhodnější, v případě, že zvolíte vhodné vozidlo z hlediska dlouhodobé udržitelnosti zůstatkové hodnoty, ovšem ale naopak i o nejméně výhodný způsob financování nákupu vašeho vozidla, neboť například v případě krachu leasingové společnosti, pokud jste tedy již automobil plně nesplatili, propadne automobil na uhrazení dlužné částky věřitelům a vám by tak mohly zbýt pouze oči pro pláč.

 

Operativní leasing

Jedná se o způsob financování nákupu vozidla, který je součástí komplexní služby, která mimo jiné zahrnuje i plné hrazení pojištění a servisních služeb, včetně zapůjčení náhradního vozu během doby, kdy je vaše auto v servisu. Samozřejmě s autem na operativní leasing je však nutno zacházet s rozumem a opatrností, neboť pojištění se nevztahuje na všechny situace a člověk by se tak mohl snadno dostat do finančních problémů.

Předností operativního leasingu je, že za pořízení automobilu nemusíte platit žádnou akontaci a prvotní investice je tedy nulová. 

Pokud se s poskytovatelem operativního leasingu nedohodnete na zvláštních podmínkách, tak splátky nejčastěji bývají na měsíční bázi s fixní částkou a délkou splácení mezi 2 až 4 lety. Vy tak budete mít pokaždé dokonalý přehled, jaké budou vaše celkové výdaje za užívání automobilu, několik měsíců či let dopředu.

Nevýhodou je, že vám automobil nikdy nebude říkat pane, neboť vlastníkem bude vždy společnost poskytující operativní leasing. Ovšem ta jako protislužbu nese veškeré riziko spojené s případnou nízkou zůstatkovou cenou automobilu, která vás tak na rozdíl od klasického leasingu trápit nemusí.

Na závěr se ještě sluší dodat, že před nákupem vozidla je nezbytné klást důraz na fakt, že celkové náklady netvoří jen pořizovací cena automobilu, ale rovněž i náklady na jeho provoz a servis, které mnohdy, zejména v případě ojetých automobilů, mohou dosahovat opravdu horentních částek. Při plánování je též vždy nutné počítat i s černým scénářem, který by mohl nastat v případě poškození či odcizení automobilu.

Sdílet přátelům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *