V případě, že se poohlížíte po novém bydlení, jedním z parametrů, který vás bude jistě zajímat, je energetická náročnost nemovitosti. Pokud váš budoucí domov bude dosahovat typu A nebo B, máte nárok požádat si o speciální druh hypotéky.

Co energetický štítek udává?

Každá prodávaná nemovitost musí být v současné době označena energetickým štítkem neboli průkazem energetické náročnosti budovy. Prostřednictvím něho se dozvíme, jaké množství energie daná nemovitost spotřebuje při běžném provozu za kalendářní rok. Jsou zde započítány náklady na topení, bere se v potaz míra izolace atd. Stupnice energetické náročnosti je od A po G čili od nejúspornější až po energeticky nejnáročnější nemovitost s nejdražším energetickým provozem.

Šetrný přístup k přírodě se cení

Je-li vaším snem ekologické bydlení a současně nemáte vlastní zdroje na jeho vybudování, pak právě pro vás je tu Zelená hypotéka s mnoha výhodami oproti hypotéce běžné. V prvé řadě získáte slevu 0,15 % na úrokové sazbě a zvýhodnění 45 % na pojištění nemovitosti pro 1. pojistné období. V následujících letech vás čeká další sleva z této pojistky. Rozhodně se nejedná o základní typ pojištění nemovitosti, nýbrž je rozšířen též na ochranu solárních panelů, tepelného čerpadla, rekuperaci a dalších moderních technologií, jejichž posláním je úspora energií.

Slevami na pojištění to nekončí

V rámci Zelené hypotéky za vás banka podá Zástavní smlouvu na katastr nemovitostí, za niž vám nebude účtovat žádný poplatek. Zdarma pro vás rovněž zařídí odhad ceny nemovitosti. Další výhoda se týká zhotovení energetického štítku, na nějž lze uplatit slevu 30 %. V neposlední řadě vás jistě potěší fakt, že máte možnost získat až o 20 % finančních prostředků více, než jste uvedli v žádosti o hypotéku. Téměř u každé stavby se totiž stává, že původně plánovaný rozpočet bývá o několik desítek procent překročen. Nemusíte mít obavy, pokud nabízenou částku navíc nevyužijete, nic se neděje.

Pojďte si to spočítat

Přesvědčila vás Zelená hypotéka o svých výhodách? Udělejte si konkrétní představu o platebních podmínkách. Využijte k tomu online kalkulačku, v níž si jednoduše spočítáte výši měsíční splátky. Stačí zadat hodnotu nemovitosti, půjčovanou částku, dobu splácení a fixace. Nevyhovuje vám výsledná měsíční splátka? Upravte si ji dle svých představ. Podle ní se poté aktualizuje doba splácení. Tato online kalkulačka vám též dokáže určit vaši finanční bonitu. Vyplníte počet vyživovaných dětí, čisté měsíční příjmy a výdaje. Pomocí formuláře ihned zjistíte, zda jste na požadovanou hypotéku schopni dosáhnout. Pokud váš zájem trvá, nic nebrání sjednání schůzky s bankovním poradcem, který přizpůsobí parametry hypotéky vašim požadavkům a představám.