Pokud chcete studovat ve velkoměstě, jistě přemýšlíte o bydlení a položili jste si otázku, jaké byty k pronájmu v Praze jsou pro studenty vhodné a především dostupné. Mladí lidé, kteří se do hlavního města stěhují kvůli škole, často porovnávají bydlení v bytě se studentskou kolejí a zjišťují, která z možností je pro ně výhodnější. Tuto otázku jsem si sice já pokládat nemusela, protože jsem z Prahy, ale většina z vás určitě před tímto rozhodnutím stála, a proto si jednotlivé možnosti rozebereme v tomto článku.

Specifika bytů k pronájmu

 • Máte svůj klid.
 • Nemusíte se neustále prokazovat průkazem a podřizovat se přísnému řádu jako na koleji.
 • Osamostatníte se a máte možnost dělat si vše dle vlastního uvážení.
 • Bydlíte s lidmi, které jste si sami vybrali.
 • Sami si určíte lokalitu, ve které budete bydlet. Můžete si najít byt poblíž školy a ušetřit za dopravu.
 • Nezávisle na tom, jestli jste student bydlící na koleji nebo bytě, univerzity vyplácejí ubytovací stipendia.

Specifika studentských kolejí

 • Jde o studentské ubytovny s jednolůžkovými až třeba se šestilůžkovými pokoji. Větší pokoje jsou obvykle odděleny chodbou nebo koupelnou a kuchyní.
 • Koleje bývají obvykle vybaveny sociálními zařízeními, kuchyní se základním vybavením, prádelnou a společenskou či počítačovou místností.
 • V některých dokonce najdete i posilovnu nebo například bazén či hudební místnost. Všudypřítomné internetové přípojky se stávají taktéž běžným vybavením – někde je za ně však potřeba zaplatit.
 • Smlouva o ubytování se uzavírá na dobu určitou, a pokud neporušíte pravidla a setrváte studentem dané školy, žádný vyhazov by vám hrozit neměl.
 • Kdo by nechtěl zažít epické studentské okamžiky.

Cena bytu vs. cena koleje

V Praze se pohybují ceny za pokoj na koleji kolem 3 000 Kč. Záleží na tom, kde bydlíte, s kolika lidmi bydlíte a jestli máte vlastní sociální zařízení nebo ne. Navíc je potřeba připočítat i drobné poplatky, jejichž výše se liší kolej od koleje.

Cena pronájmů bytů v Praze je vysoká. Obvykle ale záleží i na štěstí a momentální situaci. Můžete si např. vyhlédnout byt dále od centra, protože jeho cena bude jistě nižší. Řekněme, že si pronajmete s kamarády byt 3+1, jehož nájem vás vyjde asi mezi 12 a 15 tisíci korun za měsíc – samozřejmě to záleží na mnoha aspektech + platíte i poplatky za energie. Když budete v každém pokoji dva – to je šest lidí v jednom bytě, vyjde vás to podobně jako kolej. Také to bude mezi. Ale pozor, s růstem nocležníků v bytě, se s cenou bohužel snižuje i vaše životní úroveň, soukromí a pohodlí. Není nic příjemného, když každé ráno čekáte frontu na toaletu nebo koupelnu.

Sice je někdy obtížné byt v Praze za slušnou cenu sehnat, studenti však tuto variantu volí stále častěji právě díky řadě výhod, které nese bydlení v bytě (ve vlastním).

Stačí jen sehnat partu lidí, kteří si sednou.

Kde vlastní bydlení hledat

Nejsnazším způsobem je využít realitní kancelář. Ta funguje jako prostředník mezi vámi a majitelem. Bezpečnost je největší výhodou. Vše je ošetřeno smlouvou, která se standardně uzavírá na dobu určitou. Negativem nájmu přes realitní kanceláře jsou peníze, které jim platíte za zprostředkování.

Pokud byste neměli partu kamarádů na společné bydlení, ale měli jasno v tom, že na kolej nechcete, můžete si projít různé facebookové skupiny, kde studenti nabízejí k pronájmu své pokoje poté, co sami dostudují. Obvykle jsou již zařízené, a tak ušetříte peníze, které byste museli investovat do základního vybavení.

Některým studentům vyhovuje kolej. U toho je ale problém, že kolejních míst je méně než studentů, takže stejně vždy někdo bude bydlet mimo. Stále větší části studentů však tato varianta vyhovuje více – mají svůj klid.

Jakou z možností byste zvolili vy a podle čeho byste se rozhodli?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *