Hotovostní a bezhotovostní platby aktuálně

V České Republice, Evropské Unii i v ostatních státech na zemi, je už dávno zvykem platit bezhotovostně i v hotovosti. Oba případy mají své výhody i nevýhody. Záleží hlavně na tom, kdo za co platí. Také co je pro koho důležitější.

Platby bezhotovostně jsou dobře prokázatelné a je nad nimi přísný státní dozor. Informace o bezhotovostních platbách jsou pečlivě střeženy bankou a vláda je může lehce skontrolovat. Zároveň každý kdo bezhotovostně platí má přístup k výpisům z účtu a platby jsou jasně průkazné a dohledatelné.

Hotovostní platby jsou spíše mezi čtyřma očima, případně před svědky, kteří u platby byli. Na hotovostní platby se také samozřejmě vydávají doklady ale jakým způsobem a v jaké výši platba proběhla už jde vyhledat jen těžko. To může být zároveň výhodou pro plátce, kteří důvěřují spíš sobě a dohodám mezi lidmi, než dohledu státních úřadů. Hotovostní platby jsou lehce provedeny bez důkazů.

Budoucnost peněz

Jak hotovostní, tak bezhotovostní platby mají svou budoucnost. Je velmi nepravděpodobné aby se platilo pouze bezhotovostně či naopak. Ve většině plateb jde o rozhodnutí plátců, jakým způsobem se rozhodnou platit na základě toho, co je pro každého výhodnější či zajímavější. Někdy při rozhodování hraje značnou roli trend a to co je známo jako cool či rozhodování podle většiny ostatních. Rozhodně neznám pravidla, které by omezovaly bezhotovostní platby. Pro spousty plátců je výhodnější platit kartou a za pomocí platebních příkazů přes internetové bankovnictví. V takových případech je menší riziko ukradení peněz a podvodů. Běžné platby v supermarketech, inkasa a v internetových obchodech značně stoupá v bezhotovostní formě.

V jakém případě se platí pouze bezhotovostně?

V některých případech plateb je však omezeno zákonem platit hotovostí. Jedná se o veškeré státy v Evropské Unii. Z hlediska státních úřadů je údajným důvodem omezení trestné činnosti, daňových úniků a praní špinavých peněz.

zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, omezuje platby v hotovosti nad 15 000 Eur. Takovou platbu je plátce povinen uhradit bezhotovostně za pomocí peněžního ústavu. Zamezuje platbám za pomoci kufříku s vysokým obnosem peněz. Jen ve výjimečných případech určených zákonem je platbu povinné provést v hotovosti. Jde např. o placení dle zákona č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů.